• Logo Dolny Śląsk
  • Logo BIP
  • Logo BIP

10 czerwca w Starym Dworze gminie Brzeg Dolny odbyła się inauguracja przedsięwzięcia „Jodłowy Młyn – Zagroda Edukacyjna w Starym Dworze". Będąc Szkołą Samorządu Województwa Dolnośląskiego otrzymaliśmy równie zaproszenie na to szczególne wydarzenie.

Organizatorami wydarzenia, na które została zaproszona nasza szkoła był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Jodłowy Młyn, a także Starodworscy Aktywiści. W trakcie inauguracji przedsięwzięcia można było odkryć tajemnice Młyna, zapoznać się z dziedzictwem kulturowym mieszkańców Łukowca, pracy młocarni, żaren, zasmakować regionalnych wyrobów. Nasi słuchacze pod kierunkiem mistrza Rafała Górczyńskiego pletli piękne kosze opowiadając przybyłym gościom o możliwości nauki w naszej szkole, przyszli adepci Florystyki pod kierunkiem Moniki Bębenek mistrza florystyki wyplatali kolorowe wianki. Przygotowaliśmy również dla odwiedzających: Warsztaty słowiańskich tradycji, tworzenia Motanek – Laleczek ziarnuszek, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, a które poprowadziła słuchaczka kierunku Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych. Nasze szkolne stoisko odwiedzili Regionaliści w ramach III Ogólnopolskiego Zjazdu Regionalistów nad Odrą, potomkowie rodzin, którzy zamieszkiwali Młyn, oraz wielu bardzo miłych i życzliwych gości. Dekoracje dopełniały niezwykłą aurę tego miejsca. W zakamarkach Młyna odnaleźć można było chochliki przygotowane przez naszych słuchaczy i pracowników szkoły, łany zboża, kwiaty, błękitna woda i podwieszane wstążeczki przypominały o potędze wody, która napędzała niegdyś koło młyńskie. Piękno Edukacyjnej Zagrody w Starym Dworze urzekło wszystkich. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, spotkać się tam jeszcze nie jeden raz.

"Tam gdzie mych włosów niebieskich nici prowadzą, ukrywa się w igłach jodłowych młyna historia. To tam, stare mury zaprosić Cię mogą mój miły gościu na krótki spoczynek, byś za obrońcę przed chochlikiem miał niedźwiednika i jego kocicę, przed kłamstwem uchronić cię mogły prawdy oblicza, to tam, gdzie zło dobrem się zwycięża, w młynówce mój gościu, szukaj sprzymierzeńca"