• Logo Dolny Śląsk
  • Logo BIP
  • Logo BIP

Koło Wrocławskiego Stowarzyszenia Narodowego Czynu Pomocy Szkole przy Zespole Szkół w Jaworze przygotowało kolejny projekt, tym razem pt.: "Z ziarenka". Na pierwszy warsztat "Kocham Polską Wiklinę" zapraszamy już 1 i 2 kwietnia. Szczegóły w aktualnościach.

„Z ziarenkiem” to tytuł projektu, który został dofinansowany z Gminy Jawor, a w którego założeniu jest umożliwienie młodym ludziom spotkania z rzemieślnikami, twórcami, mistrzami, kultywującymi stare techniki i formy pracy ludowej, czerpiącymi z natury, wskazującymi na jej zasoby i piękno. Zadania projektowe zostały osadzone w kontekście regionalnych historii, obrzędowości, przypominają o ginących zawodach, tradycjach. Ziarno nosi w sobie treść i tożsamość rośliny. Kształt przyszłego kwiatu, owocu. Podobnie i pomysłodawcy projektu, chcieli potraktować ten projekt, jako sianie dobrych rzeczy ku przyszłym bardziej świadomym postawom i działaniom dorastającej młodzieży, młodych dorosłych, ale również wzmacniać i pogłębiać wiedzę zainteresowanych osób. Planowane spotkania z jednej strony dostarczą wiedzy i umiejętności uczestnikom projektu, z drugiej pokazując bogactwo historii będą uruchamiać emocjonalny kontekst bycia częścią kultury i tradycji.

W chwili obecnej serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie warsztatowe z Polską Wikliną.  W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z zawodem, jego historią, kontekstami regionalnymi. W trakcie zajęć poruszone zostaną zagadnienia związane z plecionkarstwem i wikliniarstwem. Uczestnikom przybliżone będą dawne techniki wyplatania koszy i przedmiotów codziennego użytku. Celem warsztatów będzie rozbudzenie również zainteresowań, inspiracja, motywowanie do zgłębiania tej formy pracy rzemieślniczej. Uczestnicy podczas zajęć będą mieli okazję wyplatać kosze wielkanocne tzw. „święconki”, od podstawy kosza do pałąka, poznając także m.in. różne wzory koszyków wielkanocnych, sploty i zakończenia. Warsztaty poprowadzi mistrz koszkarstwa-plecionkarstwa Rafał Górczyński.