• Logo Dolny Śląsk
  • Logo BIP
  • Logo BIP

Piękne warsztaty florystyczne z mistrzem Přemysl Hytych już za nami.

Na początku grudnia, odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Florystyczne, które poprowadził mistrz florystyki Přemysl Hytych. Mistrz Republiki Czeskiej, Międzynarodowy Mistrz Polski z 2014 roku, zdobywca tytułu International Designer of the Year przyznawanego przez magazyn Fusion Flowers oraz nagrody wydawnictwa Floral Annual w naszej szkole gościł po raz drugi. Aura Świąt Bożego Narodzenia sprzyja tworzeniu dekoracji florystycznych, dlatego też spotkanie dotyczyło przygotowania świątecznych stroików. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wydziału Edukacji i Nauki szczególnie słuchacze Zespołu Szkół mogli zgłębiać tajniki nowych technik, wzbogacić wiedzę i pogłębić kompetencje. W myśl słów ks. J. Twardowskiego "W tę noc, co nie wiedziała jeszcze, że jest święta" powstały naprawdę wyjątkowe prace. 

"Busy man, where am I on your list? Zajęty człowieku, gdzie znajduję się na Twojej liście? Katie Melua, In Winter, Dreams on fire. Boże Narodzenie to czas, w którym trzeba znaleźć miejsca dla drugiego człowieka przy stole wigilijnym, ale przede wszystkim w swoim sercu. Nie bez powodu zaczęłam od słów pięknie napisanej piosenki Katie Melua’y pt. Dreams on fire, bo to właśnie w zimowe dni i wieczory potrzebujemy spotkania z Ludźmi, aby przygotować się na spotkanie z Panem Bogiem. Ks. Jan Twardowski pisał, „w tę noc co nie wiedziała jeszcze, że jest święta” ukazał nam Wielkość tej chwili, nikt nie powinien czuć się samotny, bo za sprawą błogosławiącej małej Bożej rączki doświadczyć możemy piękna i świętości Tej nocy. Premysl Hytych – mistrz florystyki, Czechy – przypomniał o jednym z najważniejszych symboli tych świąt na stole wigilijnym – świecy, która ogrzewać ma nasze serca w ten wieczór i gromadzić nas i naszych bliskich przy świetle migocącego płomienia. Wykorzystując ręcznie plecione kosze, gałązki nobilisa, pył z clematisa, dary drzew iglastych – szyszki, świąteczne ozdoby, każdy z uczestników warsztatów przygotował swoje symboliczne światełko. Połączeni z naturą podczas warsztatów obsypywaliśmy śniegiem z limonium żywe cyprysy, zamykając te doświadczenie w uśmiechy. Wzruszające spotkanie różnych kultur, krajów pokazało nam jednak, że te święta łączą, i że nawet najbardziej zajęty człowiek, ma miejsce na swojej liście dla Naszej Szkoły i Naszych słuchaczy…"

Magdalena Subocz